Pokud patříte mezi ty, kteří rádi plavou a navštěvují bazény po celý rok, určitě vás už navštívila myšlenka na pořízení vlastního bazénu. Tedy v případě, že jej máte kam umístit. Jenže…kolikrát za rok byste jej mohli skutečně využít? Pojďme se na to podívat…
Klasický plavecký bazén o průměrné délce 6 metrů, zapuštěný do země, ideálně i s protiproudem a zastřešením, není zrovna nejlevnější záležitostí. Navíc si jej s největší pravděpodobností necháte zabudovat do země, protože se zvenku nejedná zrovna o designovou věc, kterou byste chtěli mít na zahradě nebo v domě jen tak volně stojící. Výkopové práce, zateplení, základní deska na které bude stát, přepad… to vše a mnoho dalšího dále uměle navyšuje již tak vysokou pořizovací cenu.
A ruku na srdce – kolikrát v roce bazén využijete? I v případě zastřešení, pořízení tepelného čerpadla, které je nyní velmi v kurzu, a v případě umístění venku, mluvíme maximálně o nějakých 4 měsících v roce. Tepelné čerpadlo dokáže bazén vyhřát maximálně na nějakých 30 stupňů, což je na koupání za příznivého počasí využitelné zhruba v době od května do září.
Swim spa je jako dělané nejen pro ty, kteří rádi plavou, ale i pro ty, kteří se nechávají rádi hýčkat a rozmazlovat. Oproti bazénu má tu výhodu, že se jedná o designový kousek, který není nutné nechávat zapouštět do země. Ovšem pro ty z vás, kteří by to vyžadovali, tak ta možnost tu samozřejmě je. Můžete jej nechat zapustit úplně, jako bazén, nebo polozapustit, což vypadá neobyčejně a stylově. Swim spa má navíc již dokonale propracovanou izolaci, úsporné vyhřívání a díky tomu máte možnost používat jej každý den v roce. Kromě toho má i masážní funkce a již zabudovaný protiproud, který vám umožňuje v něm nejen relaxovat, ale i plnohodnotně plavat.
Pravdou je, že ani swim spa není nejlevnějším řešením, ale oproti tomu, když spočítáte provozní náklady na bazén, které zahrnují vodné, stočné, chemii pro údržbu čisté a zdravé vody v bazénu, energii pro cirkulaci, filtraci, vysávání či ohřev bazénu, tak se jen stěží dostanete v nákladech na cenu, kterou vám vykompenzuje čas jeho ročního využití.
Pokud si chcete pořídit domů jen menší zapuštěný bazének bez nějakého většího příslušenství, pak vás zřejmě vyjde levněji, ale pokud chcete něco, co můžete využívat celoročně, je swim spa rozhodně praktičtějším a ekonomičtějším řešením. Navíc má velmi nenáročnou údržbu, je samočistící a lze jej jednoduše umístit do interiéru i exteriéru bez nutnosti bourání a kopání. Víceméně stačí mít dostatečně velkou rovnou plochu, na které může stát. Zároveň na swim spa nepotřebujete žádné stavební povolení, kterému se často při pořizování bazénu nevyhnete.
Dalo by se říct, že swim spa je celoroční relaxační, plavací a zábavní centrum pro celou rodinu, ve kterém si na své přijde každý. Kromě například oblíbeného aquafitness* v něm můžete děti učit plavat, a to třeba i v zimě. Síla protiproudu je regulovatelná, takže si ji může každý nastavit dle své libosti. Zároveň disponuje všemi funkcemi a vlastnostmi jako vířivá vana, a tak vás nemusí vůbec trápit, jaké je venku počasí, jelikož si můžete vodu nastavit až na 40 stupňů. V létě naopak můžete nechat vodu zchladnout a užívat si příjemného osvěžení.
Tak co, zauvažujete o pořízení swim spa i vy?
*Za aquafitness považujeme veškeré vodní pohybové aktivity, které jsou účinnější, právě díky odporu vody. Cvičení ve vodě je vhodné pro lidi všech věkových kategorií, s různou fyzickou zdatností a různými plaveckými schopnostmi. Vzhledem k tomu, že ve vodě je lidské tělo nadnášeno, tak je aquafitness šetrnější ke kloubům a šlachám, než cvičení „na souši“. Využívejte své swim spa naplno!